تکنیک های آرایش اسموکی جذاب و شیک

 

آرایش چشم اسموکی یکی از کلاسیک‌ترین و قدیمی‌ترین متد‌های آرایش چشم است؛ یک مدل شیک و دوست‌داشتنی که یکی از گزینه‌های جذاب برای آرایش‌های مجلسی و خاص محسوب می‌شود و هیچ وقت هم از مد نمی‌افتد. البته آرایش اسموکی باید طبق اصول درست و با لوازم آرایشی مناسبی انجام شود تا جذاب و شیک باشد. در این مطلب اصول مهم در آرایش اسموکی را بررسی کرده نحوه‌ی انتخاب درست لوازم آرایشی در این متد میک‌آپ را به شما خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

آرایش چشم اسموکی چیست؟

 

 

آرایش چشم اسموکی یکی از کلاسیک‌ترین متدهای آرایش چشم است، مدلی که از دهه پنجاه و شصت در میان هنرپیشگان و مدل‌ها محبوبیت زیادی پیدا کرد و در ۹۰ میلادی با توند شدن استایل گرانج بر محبوبیت آن افزوده شد و در طول سال‌های متمادی تکامل یافت. در فشن شوها و ایونت‌های مختلف هنوز هم سلبریتی‌های متعددی را می‌بینیم که این مدل آرایش زیبای کلاسیک و شیک را برای آرایش چشمانشان استفاده کرده‌اند.

در آرایش چشم اسموکی از طیف‌های مختلف رنگ‌های تیره استفاده می‌شود، کلاسیک‌ترین نوع آرایش چشم اسموکی با استفاده از رنگ‌های مشکی و دودی و همچنین طیف‌های رنگ قهوه‌ای انجام می‌شود، اما شما می‌توانید برای داشتن تنوع بیشتر به سراغ طیف‌های رنگ برنز، آبی تیره، زیتونی و کاراملی هم بروید.

آرایش چشم اسموکی در استایل‌های مجلسی و حتی استایل‌های نیمه‌رسمی برای میهمانی‌های عصر می‌تواند بسیار جذاب باشد، البته به شرطی که آن را درست انجام دهید. آرایش اسموکی به نظر ساده می‌رسد اما برای این که بتوانید آرایش چشم تمیزی داشته باشید و به آن عمق و جذابیت بدهید باید اصول خاصی را در آرایش چشم اسموکی رعایت کرده و از لوازم آرایشی درستی هم استفاده کنید.

برای آرایش چشم اسموکی به چه لوازم آرایشی احتیاج داریم؟

یکی از مهم‌ترین اصول در آرایش اسموکی، به دلیل استفاده از حجم زیادی از سایه‌ها و لزوم ترکیب کردن و فید کردن سایه‌ها با یکدیگر این است و شما باید برای رسیدن به این منظور از لوازم آرایشی درست و باکیفیتی استفاده کنید. در این بخش از مطلب به شما خواهیم گفت که چه نوع لوازم آرایشی برایتان مناسب است.

 

 

پرایمر دور چشم

زیرسازی در آرایش اسموکی اهمیت زیادی دارد. سایه‌هایی که زیر چشم ریخته شده است و حالتی نامرتب دارد به شما جلوه‌ی جذابی نمی‌دهد. از طرف دیگر ترکیب و فید کردن سایه‌ها و خط چشم اهمیت زیادی دارد و پرایمر یک پایه صاف و یک دست برای آرایش ایجاد می‌کند و باعث می‌شود سایه و خط چشم بهتر جذب پوست شده و دوام بیشتری پشت پلک شما داشته باشد. همچنین استفاده از پرایمر باعث می‌شود سایه در چین‌های پشت پلکتان جمع نشود و آرایشتان جذاب‌تر باشد.

کانسیلر

استفاده از یک کانسیلر مناسب هم به زیرسازی برای آرایش چشم اسموکی کمک می‌کند. کانسیلر چین و چروک‌های چشم شما را می‌پوشاند و تیرگی و پف زیر چشم را کاهش داده سبب می‌شود آرایش چشمتان جذاب‌تر به نظر برسد.

سایه چشم متنوع و با کیفیت

 

 

برای آرایش چشم اسموکی هم می‌توانید به سراغ پالت‌های سایه بروید و هم این که سایه‌های چشم مدادی را انتخاب کنید. شما حداقل به سه رنگ اصلی نیاز دارید: روشن تیره و متوسط. سایه‌های شاین هم باعث می‌شوند که بتوانید آرایش جذاب‌تری داشته باشید. علاوه بر این سایه‌های نود هم به شما در درست کردن پایه آرایش اسموکی کمک می‌کنند.

به طور کلی آرایش اسموکی کلاسیک شامل طیف‌های رنگ دودی تا مشکی می‌شود، اما شما می‌توانید به سراغ طیف‌های رنگی تیره‌ای هم چون آبی تیره، سبز تیره، کاراملی، بنفش تیره، برنز و زرشکی هم بروید. این دیگر بستگی به سلیقه‌ی شما دارد.

 

برس‌های باکیفیت و مناسب برا ترکیب کردن و محو کردن سایه‌ها با یکدیگر

بلند کردن یعنی ترکیب سایه‌ها و فید کردن یا محو کردن آن ها در یک دیگر یکی از اصول مهم یک آرایش اسموکی جذاب است.  اگر آرایش اسموکی و رنگ‌های آن خوب محو نشود، ظاهر خشن و غیرطبیعی پیدا می‌کند. اگر می‌خواهید چشمانی جذاب داشته باشید و رنگ‌ها کاملاً یک‌دست باشند تا می‌توانید آن را محو کنید.

برای بلند کردن به براش‌های سایه مناسب و تمیز احتیاج دارید. براش‌های سایه شما باید نرم و باکیفیت باشند و بهتر است برای هر رنگ از یک براش مخصوص استفاده کنید تا آرایش تمیزتری داشته باشید. بهترین نوع براش برای کشیدن سایه چشم، براش‌های گنبدی شکل هستند که سر گردی دارند.

مداد چشم تیره و روشن

عمدتا برای آرایش اسموکی از خط چشم خیلی سیاه استفاده می‌شود که می تواند از نوع مدادی، کرمی یا مایع باشد. نوع مدادی خط چشم با توجه به این قابلیت بلند شدن و ترکیب و فید دارد برای آرایش اسموکی مناسب‌تر است. همچنین اگر چشمانی ریز دارید و می‌خواهید چشمانتان درشت‌تر دیده شود از یک مداد چشم روشن برای داخل چشمتان روی پلک پایین استفاده کنید.

فیکساتور

در مرحله آخر آرایش باید از یک فیکساتور برای تثبیت آرایش چشمانتان استفاده کنید. همان‌طور که گفته شد آرایش اسموکی جزو میک آپ‌های سنگین محسوب می‌شود و باید به خوبی تثبیت شود تا ماندگاری و ظاهر بهتری داشته باشد. یک پودر فیکس بی‌رنگ یا اسپری فیکساتور برای تثبیت آرایش اسموکی‌تان گزینه‌ی مناسبی است.

نحوه‌ی انجام آرایش اسموکی

 

 

 1. پیش از آرایش، اگر پوست خشکی دارید مقداری مرطوب‌کننده به پشت پلکتان بزنید و پس از آن پرایمر سایه بزنید. اگر هم پوستتان نرمال یا چرب است ابتدا از همان پرایمر شروع کنید. پرایمر را هم با نوک انگشتانتان و هم با یک برس نرم و بزرگ می‌توانید به پشت چشمتان بزنید.
 2. پنج تا ده دقیقه بعداز زدن پرایمر کانسیلر را روی دور تا دور چشمتان بزنید و با یک برس مناسب یا بیوتی بلندر آن را محو کنید. بهتر است کانسیلری که انتخاب می‌کنید یک درجه از رنگ پوستتان روشن‌تر باشد.
 3. برای آرایش اسموکی به سه رنگ اصلی احتیاج دارید که باید تیره، روشن و متوسط باشند. پس از زیرسازی روشن‌ترین رنگ را انتخاب کنید. در این مرحله می‌توانید یک سایه نود انتخاب کنید که به رنگ پوستتان نزدیک بوده و با آن همخوانی داشته باشد. سپس با کمک براش آن را در تمام قسمت‌های پشت پلک، گوشه‌ی داخلی چشم و زیر ابروها با حرکات رفت و برگشتی پخش کنید. برای داشتن یک آرایش تمیز و بی‌نقص آن را روی پوست کاملا فید کنید.
 4. در مرحله‌ی بعد به سراغ تیره‌ترین رنگ بروید و به کمک براش گرد و گنبدی که از مرحله‌ی قبل کاملا تمیز کرده‌اید، دست به کار شوید. برای شروع باید از گوشه‌ی خارجی چشم اقدام کنید و به شکل حرف انگلیسی c سایه را تا چین روی پلک ادامه دهید. به خاطر داشته باشید همیشه تیره‌ترین سایه در بیرونی‌ترین قسمت چشم زده می‌شود و هر چه به گوشه داخلی چشم ها نزدیک می شوید، از حجم و اندازه‌ی سایه بکاهید؛ این تکنیک باعث می‌شود که بتوانید به چشمانتان عمق بدهید.
 5. در مرحله‌ی بعدی به سراغ سایه‌ی متوسط بروید. سایه‌ی متوسط دقیقا در قسمت بالایی سایه‌ی تیره زده می‌شود و یک گرادیانت جذاب در بالای پلک ایجاد می‌کند. سایه‌ی متوسط را با براش سایه از نیمه‌ی پلک به سمت چین پلک بکشید و آن را از گوشه بیرونی چشم و دقیقا از نقطه‌ی پایان سایه‌ی تیره به سمت بالای پلک و زیر ابروها ادامه دهید.
 6. در مرحله‌ی بعد نوبت به سایه‌ی زیر چشم می‌رسد. سایه‌ی تیره را بردارید و از یک براش سر کج استفاده کرده از گوشه‌های بیرونی چشم شروع به سایه زدن کنید و هر چقدر به سمت گوشه های داخلی می‌رسید، سایه‌ی خود را کم رنگ تر کنید. دقت کنید، سایه‌ای که می‌کشید باید بسیار باریک باشد.
 7. مرحله‌ی بعد یکی از مهم‌ترین مراحل آرایش اسموکی یعنی ترکیب کردن و فید کردن است. براشی که استفاده می کنید باید کاملا تمیز باشد تا نتیجه کار خوب و تمیز درآید. براش خود را بردارید و سعی کنید، مرز میان دو رنگ سایه را با حرکات چرخشی از بین ببرید. این حرکات را به شکل دایره‌های کوچک و نزدیک به هم ادامه دهید تا رنگ‌ها به خوبی با یکدیگر ترکیب و فید شوند. زمانی کار شما به اتمام می‌رسد که هیچ‌گونه مرزی بین دو رنگ سایه‌ی تیره و متوسط مشاهده نشود.
 8. این مرحله از آرایش بستگی به سلیقه‌ی شما دارد. اگر می‌خواهید یک آرایش مات داشته باشید در همان مرحله قبل متوقف شده و به سراغ ریمل و خط چشم بروید. در غیر این صورت به سراغ یک سایه‌ی شاینی زیبا و جذاب بروید و قسمت میانی پلکتان را سایه‌ی شاینی زده و فید کنید. اگر از طیف‌های دودی استفاده کرده‌اید یک سایه‌ی شاینی طلایی یا نقره‌ای در این مرحله عالی به نظر می‌رسد.
 9. در این مرحله به سراغ خط چشم و ریمل بروید. می‌توانید یک خط چشم مدادی و یا مایع را انتخاب کنید و آرایشتان را تکمیل کرده و پس از آن به سراغ ریمل بروید. استفاده از فرمژه هم می‌تواند آرایش‌تان را جذاب‌تر کند.
 10. در مرحله آخر آرایش اسموکی از پودر فیکس بی‌رنگ یا اسپری فیکس برای تثبیت آرایش‌تان استفاده کنید

نکات مهمی در آرایش اسموکی باید رعایت کنید

 

 

 • فراموش نکنید که اول آرایش چشم هایتان را به اتمام برسانید و پس از آن به سراغ آرایش سایر نقاط صورت بروید. رعایت این نکته کمک می‌کند تا اگر در حین سایه زدن کمی سایه زیر چشم‌ها بریزد، به سرعت و بدون آن که بیس آرایشتان خراب شود، آن را پاک کنید.
 • برای این که تمرکز آرایش شما در آرایش اسموکی روی چشمان‌تان باشد بخش‌های دیگر صورت را نچرال و طبیعی نگه دارید. برای قسمت‌های دیگر میکاپ سعی کنید آرایش خنثی‌تری داشته باشید، اما همه چیز را کاملا نادیده نگیرید. مقدار کمی برنزر و یک رژگونه‌ی نود یا صورتی می‌تواند ظاهر بسیار زیبایی را ایجاد کند. فقط به خاطر داشته باشید که نباید با استفاده از برنزر و رژ گونه آرایشتان را غلیظ کنید.
 • انتخاب رنگ رژ لب در میکاپ اسموکی همواره باید بسیار ملایم، محو و تا حد ممکن نامحسوس باشد؛ چراکه در این سبک آرایش تمامی تمرکز روی چشم ها معطوف می‌شود. بهترین و هوشمندانه‌ترین رنگ برای رژلب در آرایش اسموکی رنگ‌های مات و بدون چربی نظیر رنگ‌های کالباسی و شکلاتی است. همچنین می توانید از برق لب با تناژ رنگی صورتی یا نارنجی هم استفاده کنید.
 • داخل چشم ها را باید بر اساس فرم چشم هایتان آرایش کنید. به عنوان مثال اگر چشم‌های درشتی دارید، بهتر است داخل چشم هایتان را با مداد مشکی آرایش کنید. اما اگر چشمانتان ریز است از مداد مشکی به هیچ عنوان استفاده نکنید. شما می‌توانید یا از مداد سفید برای داخل چشم هایتان کمک بگیرید، یا این که هیچ‌گونه مدادی داخل چشم هایتان نکشید.

 

منابع: instructablesmarieclaire

 

   

  @Aseman_Mag

  ما را دنبال کنید