چگونه فرم و شکل صورت خود را تشخیص دهید؟( شناخت ارگونومی صورت)

 

آگاهی از فرم صورت به‌دلایل متعددی مهم است. از انتخاب مدل مو و مدل عینک گرفته تا نحوه‌ی آرایش کردن، همه چیز باید با در نظر گرفتن شکل صورت انجام شود. اما آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که چگونه فرم صورت خود را مشخص کنید؟ در این مقاله به معرفی راه‌های شناخت ارگونومی صورت می‌پردازیم و شما را با بهترین نوع آرایشی که می‌توانید با در نظر گرفتن فرم صورت‌تان داشته باشید آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

شناخت ارگونومی صورت؛ چگونه اجزای صورت خود را اندازه بگیرید؟

برای اینکه متوجه شوید صورت‌تان چه فرمی دارد، جلوی آینه بایستید و اجزای آن را اندازه بگیرید. اعدادی که باید یادداشت کنید عبارتند از:

 • طول صورت: از خط مو (محل رویش مو) تا پایین‌ترین قسمت چانه را اندازه‌گیری کنید.
 • اندازه‌ی پیشانی: از وسط پیشانی یک خط فرضی از راست به چپ بکشید و آن را اندازه بگیرید. متر را صاف نگه دارید و آن را خم نکنید.
 • فاصله‌ی استخوان‌های گونه: برجسته‌ترین نقطه‌ی استخوان گونه‌ی خود را مشخص کنید، سپس فاصله‌ی بین ۲ استخوان گونه را که تقریبا از زیر چشم‌ها عبور می‌کند، اندازه بگیرید. در این مرحله هم باید متر را صاف نگه دارید و آن را روی صورت خم نکنید.
 • عرض خط فک: متر را درست زیر گوش خود نگه دارید و آن را تا مرکز چانه پایین بیاورید، سپس عدد به دست‌آمده را در ۲ ضرب کنید. در این مورد می‌توانید متر را خم کنید تا روی پوست‌تان قرار بگیرد.
 • شناخت ارگونومی صورت؛ چگونه فرم صورت‌تان را مشخص کنید؟

  بعد از اندازه‌گیری اجزای صورت خود می‌توانید با استفاده از راهنمای زیر فرم چهره‌‌تان را بشناسید. به یاد داشته باشید که فرم صورت شما هر چه که باشد، باید با انتخاب یک روتین پوستی مناسب به حفظ زیبایی آن کمک کنید. بدین منظور لازم است با بهترین روتین پوست نرمال، چرب یا مختلط و همچنین بهترین روتین پوستی برای مراقبت از پوست خشک آشنا باشید.

   صورت مثلثی

  گونه‌های برجسته و فک باریک از ویژگی‌های اصلی صورت مثلثی شکل هستند. در این فرم صورت اندازه‌ی پیشانی و استخوان گونه از سایر قسمت‌ها بیشتر است، در حالی که چانه باریک بوده و به یک نقطه ختم می‌شود.

موی چتری برای صورت‌ مثلثی شکل توصیه می‌شود، چون به متعادل‌سازی آن کمک می‌کند. در هنگام آرایش، کانتور باید روی پیشانی و در امتداد خط مو و هایلایتر نیز باید روی شقیقه‌ها و خط فک زده شود.

صورت گرد

 

 

از ویژگی‌های مهم این فرم صورت می‌توان به داشتن خط مو و خط فک گرد و مساوی بودن عرض و طول صورت اشاره کرد. پیشانی و خط فک تقریبا به یک اندازه هستند و استخوان گونه‌ هم پهن‌ترین قسمت صورت است که همین موضوع به آن شکل گرد می‌دهد.

ابروهای زاویه‌دار و مدل موهای باز یا بلند برای افراد با فرم صورت گرد ایدئال هستند، چرا که ارتفاع صورت را بیشتر می‌کنند. کسانی که صورت گرد دارند باید برای کانتور کردن به‌سراغ پیشانی و استخوان گونه بروند و رژگونه‌ی خود را در امتداد گونه بزنند.

 صورت مربعی

اگر اندازه‌ی پیشانی، استخوان گونه و خط فک شما یکسان باشد، صورت‌تان مربعی شکل است. در این حالت دارای پیشانی و خط فک گسترده و برجسته خواهید بود. نسبت اندازه‌ها در صورت مربعی شکل مشابه‌ی صورت گرد است، اما ساختار کلی صورت مربعی زاویه‌دار به نظر می‌رسد.

مدل موی خیلی کوتاه یا چتری برای صورت مربعی شکل پیشنهاد نمی‌شود، در حالی که مدل موی نامتقارن ایدئال به نظر می‌رسد. کسانی که صورت‌شان مربعی شکل است باید برای کانتورینگ به‌سراغ پیشانی و خط فک بروند و رژگونه را روی سیب گونه بزنند.

صورت الماسی (لوزی)

 

صورت الماسی شکل شباهت زیادی به صورت بیضی دارد، اما نسبت به آن زاویه‌دارتر است. در این فرم صورت، گونه‌ها برجسته هستند و فاصله‌ی بین آن‌ها کمی بیشتر از طول پیشانی است. چانه نیز باریک‌ و نوک تیز است.

مدل موهایی که به پشت گوش برده شده یا در کنار سر جمع می‌شوند، برای افراد با صورت الماسی شکل انتخاب خوبی هستند. در این نوع فرم صورت باید کانتور روی پیشانی و استخوان گونه و هایلایتر در امتداد خط فک اجرا شود.

صورت مستطیلی

این فرم صورت با ساختار استخوانی بسیار بلند و باریک مشخص می‌شود، به طوری که طول صورت بیشتر از عرض آن است. اندازه‌ی پیشانی، استخوان گونه و فک هم تقریبا مشابه‌ی یکدیگر است.

صورت مستطیلی اغلب در سالمندان به‌دلیل افتادگی پوست گونه‌ها و فک ایجاد می‌شود، در حالی که افراد جوان با این فرم صورت دارای چربی بوکال (توده‌ی چربی طبیعی در گونه‌ها) زیادی هستندمراقبت از پوست و مو و داشتن روتین پوستی مناسب می‌تواند به حفظ فرم طبیعی صورت در گذر زمان کمک کند.

افراد با صورت مستطیلی شکل باید مدل‌ موهای کوتاه را انتخاب کنند تا چهره‌شان متعادل‌تر به نظر برسد. بهتر است کانتورینگ روی امتداد پیشانی و خط فک و رژگونه در بالای گونه‌ها متمرکز شود. خط چشم گربه‌ای هم می‌تواند انتخاب خوبی برای این فرم صورت باشد.

صورت قلبی

از ویژگی‌های اصلی صورت قلبی شکل می‌توان به چانه و خط موی تیز و پیشانی پهن اشاره کرد. زاویه‌ی فک و چانه هم ممکن است کمی روبه جلو باشد.

موی چتری و فرق کج از مناسب‌ترین مدل‌های مو برای صورت قلبی شکل هستند. اجرای کانتورینگ در کنار شقیقه‌ها، زیر چانه و نوک بینی و تمرکز رژگونه روی سیب گونه برای متعادل‌سازی این فرم صورت موثر است.

 صورت بیضی

 

 

صورت بیضی شکل ترکیبی از فرم صورت مربعی و گرد محسوب می‌شود، با این تفاوت که طول صورت بیشتر از عرض آن است. به‌علاوه، فک باریک‌تر از استخوان گونه است و چانه و خط فک هر ۲ گرد به نظر می‌رسند.

تقریبا تمام مدل‌های مو برای صورت‌ بیضی شکل مناسب هستند. با این حال، از بهترین گزینه‌ها می‌توان به چتری صاف و فرق کج‌ اشاره کرد. در هنگام آرایش کردن، کانتورینگ دوطرف پیشانی و تمرکز روی یک قسمت از صورت مثل بینی یا لب می‌تواند به متعادل‌سازی صورت‌ بیضی شکل کمک کند.

پاسخ به چند سوال پرتکرار در مورد شناخت ارگونومی صورت

۱. آیا استفاده از بریس یا کشیدن دندان عقل شکل صورت را تغییر می‌دهد؟

بریس‌ها فقط دندان‌های شما را صاف می‌کنند، اما می‌توانند شکل صورت‌تان را هم کمی تغییر دهند. با این حال، کشیدن دندان عقل باعث ایجاد تغییرات طولانی‌مدت در فرم صورت نمی‌شود.

۲. آیا پوزیشن خواب روی شکل صورت تاثیر می‌گذارد؟

اگر همیشه فقط روی یک سمت صورت خود بخوابید، ممکن است به‌دلیل کاهش کلاژن و الاستین مقداری از حجم یک طرف صورت‌تان را از دست بدهید.

۳. آیا شکل صورت با افزایش سن تغییر می‌کند؟

بله. در صورت هم مثل سایر نقاط بدن سلول چربی وجود دارد. این سلول‌ها در دوران جوانی به‌صورت یکنواخت توزیع می‌شوند و حجم صورت را پر می‌کنند. با افزایش سن، کلاژن و الاستین از بین می‌رود و چربی صورت کاهش می‌یابد. درنتیجه، ممکن است پوست در بعضی از قسمت‌های صورت دچار افتادگی شود که این می‌تواند روی شکل آن تاثیر بگذارد.

۴. تفاوت صورت مربعی و مستطیلی در چیست؟

صورت مستطیلی شکل طول زیاد و خط فک قوی و زاویه‌دار دارد. صورت مربعی شکل هم با خط فک قوی و زاویه‌دار مشخص می‌شود، اما کوتاه‌تر بوده و در آن اندازه‌ی پیشانی، استخوان گونه و خط فک یکسان است.

۵. تفاوت صورت گرد و بیضی چیست؟

افراد با صورت بیضی شکل دارای یک صورت بلند با خط فک و چانه‌ی گرد هستند. افراد با فرم صورت گرد هم خط فک و چانه‌ی گرد دارند، اما اندازه‌ی صورت آن‌ها کوتاه‌تر است.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم مهم‌ترین نکات در مورد شناخت ارگونومی صورت و بهترین آرایش و مدل مو برای هر یک از فرم‌های صورت را در اختیار شما قرار دهیم. ذکر این نکته ضروری است که بعضی از افراد در هیچ‌یک از این دسته‌بندی‌ها قرار نمی‌گیرند و دارای ترکیبی از شکل‌های مختلف صورت هستند. همچنین این نکته را هم باید به خاطر داشته باشید که شکل و فرم صورت با افزایش سن تغییر می‌کند. به‌عنوان مثال، بسیاری از جوانان دارای صورت مثلثی شکل هستند، در حالی که صورت بسیاری از سالمندان به‌دلیل تغییر چربی، عضله و پوست در طول زمان به فرم مستطیلی درمی‌آید.

 

منابع: realsimplestylecraze

@Aseman_Mag

ما را دنبال کنید