آیا رنگ کردن مو در دوران پریود واقعا اشتباه است؟

 

حتما شما هم شنیده‌اید که در زمان پریود نباید موهایتان را رنگ کنید چون رنگ باز نمی‌شود، یا رنگ به شکلی که باید روی موها جلوه پیدا نمی‌کند. اما بعضی از افراد را هم می‌شناسید که برای رنگ کردن مو در دوران پریود اقدام می‌کنند و اتفاقا موهایشان خیلی هم خوش‌رنگ می‌شود. پس دلیل این توصیه چه بوده است؟

متخصصین صنعت مو و زیبایی به خانم‌ها توصیه می‌کنند از رنگ کردن مو در دوران پریود خودداری کنند اما نه به دلیل باز نشدن رنگ، بلکه دلیل آن حساس شدن پوست سر در این دوران است. در طول دوران قاعدگی حساسیت به درد در تمام بدن افزایش پیدا می‌کند و پوست سر هم شامل این حساسیت می‌شود.

پس استفاده از مواد شیمیایی روی پوست سر به راحتی می‌تواند پوست آسیب‌پذیر سر را تحریک کرده و بیش از حد معمول در آن ناحیه ایجاد احساس درد کند. این درد حتی می‌تواند منجر به گرفتگی عضلات گردن و شروع میگرن شود.

سوفیا هیلتون، یکی از متخصصین صنعت زیبایی، می‌گوید: «این توصیه بر اساس تجربیاتی که با مشتریان داشته‌ایم شکل گرفته است.» البته در سال ۲۰۰۳ هم تحقیقاتی در دانشگاه میشیگان در این خصوص انجام شد که ثابت کرد تغییرات سطح استروژن در بدن خانم‌ها در دوران پریود بر واکنش آن‌ها نسبت به درد تاثیر می‌گذارد.»

 

 

دکتر الکس اسکندر، متخصص زنان و زایمان در مرکز Gunae، می‌گوید: «این مطالعه نشان می‌دهد که سطوح بالای استروژن می‌تواند سیستم مسکن طبیعی مغز، که با ترشح اندورفین سیگنال‌های درد به سمت مغز را سرکوب می‌کند، را مختل کند.»

وقتی سطح استروژن کاهش پیدا می‌کند سیستم مسکن طبیعی بدن دیگر به صورت موثر عمل نمی‌کند و حساسیت افراد نسبت به درد افزایش پیدا می‌کند. این موضوع می‌تواند روی جنبه‌های مختلف زندگی شما تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

این تغییر در تحمل درد را خانم‌های یائسه به خوبی تجربه کرده‌اند. آن‌ها در زمان رنگ کردن موها احساس سوزن سوزن شدن پوست سر را گزارش می دهند و درد را در طیف خفیف تا غیرقابل تحمل تجربه می‌کنند. پس اگر هنوز به یائسگی نرسیده‌اید بهتر است رنگ کردن مو را به زمانی که عادت ماهانه‌ی شما تمام شده است موکول کنید.

البته خانم‌هایی که در دوران یائسگی قرار دارند هم می‌توانند از اسپری‌هایی که با نام «اسپری آماده‌سازی رنگی» در بازار محصولات آرایشی و بهداشتی موجود است استفاده کنند. این اسپری با متعادل کردن PH سطح پوست سر می‌تواند از تحریک‌های بیش‌ از حد پوست سر جلوگیری کند.

همچنین استفاده از روغن فندق روی پوست سر قبل از رنگ کردن مو هم می‌تواند معجزه کند. این روغن جلوی سوزش و سوزن سوزن شدن پوست سر را می‌گیرد و باعث آب‌رسانی عالی به پوست سر و موها می‌شود.

حالا که می‌دانید توصیه برای اجتناب از رنگ کردن مو در دوران پریود نه به خاطر جلوه‌ی رنگ، بلکه به دلیل دردی است که در سر و گردن خود احساس می‌کنید بهتر است در زمان مراجعه به آرایشگاه حتما وضعیت هورمونی و میزان حساسیت خود نسبت به مواد شیمیایی را به آرایشگر خود اطلاع دهید تا تجربه‌ی خوبی از رنگ کردن موها داشته باشید.

 

منبع: mailplus

    @Aseman_Mag

    ما را دنبال کنید