پودر فیکس آرایشی چیست و چه کاربردی دارد؟

آرایش حرفه‌ای و بی‌نقص یکی از مهمترین مراحل برای داشتن استایل شیک زنانه است. برای این که آرایش حرفه‌ای داشته باشید باید متد‌ها و ابزار مورد نیاز برای آرایش حرفه‌ای را بشناسید و فیکساتورهای آرایشی یکی از این ابزار مورد نیاز هستند. پودر فیکس آرایشی یکی از انواع فیکساتورهاست که به شما کمک می‌کند آرایش‌تان را تثبیت کرده، ماندگاری و پوشش‌دهی آن را بیشتر کنید. در این مقاله ابتدا به معرفی و بررسی کارکرد پودر فیکس آرایشی می‌پردازیم و پس از آن ۱۰ مدل از بهترین و پرفروش‌ترین پودرهای فیکس موجود در بازار را برایتان معرفی خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

 

پودر فیکس چیست؟

فیکساتور ها یکی از ابزارهای مهم در آرایش حرفه‌ای هستند که به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند: پرایمرها، اسپری‌های فیکس و پودرهای فیکس یا همان setting powder. پرایمرها در اولین مرحله از آرایش به عنوان زیر‌ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند و اسپری فیکس و همچنین پودر فیکس که در آخرین مرحله از میک آپ مورد استفاده قرار می‌گیرند وظیفه‌ی تثبیت آرایش را به عهده دارند.

پودرهای فیکس یا تثبیت‌کننده آرایش که به صورت پودرهای رنگی یا بی‌رنگ و نامرئی در بازار وجود دارند چربی اضافی روی پوستتان را جذب کرده و سبب می‌شوند که آرایش شما مدت زمان بیشتری روی پوست باقی بماند و دچار ریزش نشود. پودر فیکس همچنین برق غیر طبیعی حاصل استفاده از کرم پودرها یا لوازم آرایش دیگر را از بین می‌برد تا آرایش کاملاً یکدست به نظر برسد.

یکی دیگر از کارکرد‌های پودر تثبیت‌کننده آرایش یکنواخت کردن آرایش است. این محصولات معمولا به شکلی فرموله شده‌اند که تا حدی چین و چروک‌ها و دیگر نواقص پوست را می‌پوشانند و مانع از جمع شدن کرم پودر در چین و چروک‌های نواحی از صورت مانند زیر چشم و خط خنده می‌شوند.

پودر تثبیت‌کننده‌ی آرایش با بسته‌بندی شبیه به پنکک عرضه می‌شود، با این تفاوت که پودر فیکس حالت پودری بیشتری نسبت به پنکک دارد.

طرز استفاده از پودر فیکس

 

 

در آخرین مرحله از آرایش پس از این کرم پودر، کانتور یا هایلایترتان به طور کامل جذب پوست شد، براش‌تان را به پودر آغشته کنید و به بخش‌های مختلف صورت‌تان بزنید. اجاره دهید بین ۳ الی ۷ دقیقه پودر فیکس روی صورت‌تان بماند و جذب شود سپس آن را با یک براش یا اسفنج آرایشی فید کنید.

پودر تثبیت‌کننده‌ی آرایش را می‌توانید به تمام صورت بزنید اما به طور کلی بخش‌هایی از صورت مانند ناحیه زیرچشم، خط خنده، چانه، اطراف بینی و ناحیه‌ی T صورت یعنی وسط پیشانی و روی بینی بیشتر به این پودر احتیاج دارند. بخش‌هایی مانند زیر چشم، خط خنده و اطراف بینی مستعد این هستند که کرم و کانسیلر در چین و چروک‌های ریز به وجود آمده در این نقاط جمع شود و پودر فیکس می‌تواند از این فرآیند جلوگیری کند. ناحیه‌ی چانه و ناحیه‌ی T صورت چرب‌تر از دیگر بخش‌های صورت هستند و پودر تثبیت‌کننده آرایش می‌تواند با جذب چربی اضافی در این بخش‌ها باعث متعادل شدن پوست شود.

برسی که برای زدن پودر فیکس انتخاب می‌کنید باید به شکلی باشد که بتوانید نقاط ظریف صورت مانند زیر چشم و خط خنده را هم با آن پوشش بدهید و به همین جهت بهتر است از براش‌های ظریف استفاده کنید.

از آن جایی که پودر تثبیت‌کننده‌ی آرایش برای جلوگیری از چرب شدن و گرفتن رطوبت پوست استفاده می‌شود، باعث متوقف شدن فعالیت‌های پوستی شده و ممکن است منافذ پوست را ببندد و از همین جهت استفاده‌ی دائمی از آن مضراتی برای پوست دارد. پس سعی کنید در آرایش روزانه خود از پودر تثبیت‌کننده‌ی آرایش استفاده نکنید و تنها در موقعیت‌های خاص که می‌خواهید آرایشتان حرفه‌ای باشد این محصول را استفاده کنید.

پودر فیکس بهتر است یا اسپری فیکس؟

 

هر دوی این محصولات قابلیت این را دارند که چربی اضافی را از روی صورتتان جذب کرده و آرایش‌تان را تثبیت کنند. به طور کلی پودر فیکس یک فینیشینگ مات به پوست صورت می‌دهد و اسپری فیکس بسته به نوعش هم می‌تواند فینیشینگ براق ایجاد کند، هم فینیشینگ مات. بنابراین اگر به دنبال این هستید که جلوه‌ی میک‌آپ شما در نهایت براق باشد باید یک نوع اسپری فیکس برای فینیشینگ براق را استفاده کنید و اگر فینیشینگ مات را می‌پسندید هر دو نوع این محصولات می‌توانند برایتان مفید باشند.

پودر فیکس برای کسانی که پوست چرب دارند مناسب است اما افراد با پوست معمولی و خشک هم می‌توانند از پودر فیکس استفاده کنند با این تفاوت که زمان جذب و ماندن پودر و همچنان میزان پودر روی پوست باید کمتر باشد و سریع پودر را محو کنید. اما به طور کلی اگر پوست خشک دارید بهتر است از اسپری‌های فیکس که قابلیت آبرسانی دارند استفاده کنید یا در بازار بگردید و پودرهای فیکسی را پیدا کنید که خاصیت آب‌رسانی هم داشته باشند.

یکی دیگر از تفاوت‌های پودر فیکس و اسپری فیکس هم این است که اسپری فیکس را برای فیکس کردن ریمل و رژ لب هم می‌توان استفاده کرد اما پودر فیکس فقط آرایش صورت را تثبیت می‌کند.

بنابراین برای پاسخ به این پرسش که «پودر فیکس بهتر است یا اسپری فیکس؟» باید بگوییم که نوع فینیشینگ مد نظر و همچنین نوع پوست تعیین می‌کند که کدام یک از این محصولات آرایشی برای شما بهترند.

چگونه بهترین پودر فیکس را انتخاب کنیم؟

 

بهترین پودر فیکس محصولی است که دارای ذرات ریزی باشد و بتواند به خوبی روی آرایشتان بنشیند و آن را تثبیت کند. بهتر است در ترکیبات پودر تثبیت‌کننده آرایش از موادی همچون سیلیکا و زینک اسید به کار نرفته باشد؛ به این دلیل که پوست شما را مصنوعی و سفید جلوه خواهد داد. ضد حساسیت بودن هم یکی از اصلی‌ترین پارامترها در انتخاب بهترین پودر تثبیت‌کننده‌ی آرایش است. همان طور که قیمت پودر فیکس را در نظر می‌گیرید روی مرغوبیت و ضد حساسیت بودن آن هم تمرکز کنید تا بتوانید محصولی مناسب را خریداری کنید.

یکی دیگر از مواردی که باید به آن دقت کنید رنگ پودر فیکس است. پودر فیکس بی‌رنگ برای هر نوع پوستی مناسب است اما پودرهای فیکس رنگی را باید متناسب با رنگ پوست‌تان انتخاب کنید. انتخاب پودری بسیار روشن باعث می‌شود که رنگ‌پریده به نظر برسید. پودرهای بسیار تیره هم شما را برافروخته و ملتهب نشان می‌دهند. بهترین انتخاب برای پوست‌تان، انتخاب پودری با طیف رنگی مشابه با فاندیشن یا کانسیلرتان است. انواع پودر فیکس معمولا انوع ذیل ارائه می‌شوند:

  • Translucent: مناسب برای انواع تن رنگ پوست
  • White: مناسب برای تن رنگ پوست بسیار روشن
  • Banana Light: شفاف‌کننده‌ی رنگ پوست روشن
  • Banana: شفاف‌کننده‌ی پوست های متوسط
  • Banana Deep: شفاف‌کننده‌ی تن رنگ پوست متوسط و مایل به تیره
  • Lace: مناسب برای تن رنگ پوست متوسط
  • Beige: مناسب برای تن رنگ پوست گرم و متوسط
  • Peach: متعادل کننده تن رنگ پوست متوسط و مایل به تیره
  • Orange: متعادل کننده تن رنگ پوست تیره
  • Deep Dark: مناسب برای تن رنگ پوست تیره و بسیار تیره

برخی از انواع پودرهای فیکس‌کننده دارای خاصیت ضدآکنه (non-comedogenic) هستند. کسانی که مستعد جوش‌زدن هستند و پوستی حساس دارند، بهتر است در خرید پودر فیکس‌کننده‌ی آرایش به‌دنبال این موارد باشند.

 

۱۰ مدل از پرفروش ترین و بهترین پودر‌های فیکس آرایش موجود در بازار

در این بخش از مطلب ۱۰ مدل از محبوب‌ترین و بهترین پودرهای فیکس موجود در بازار را برایتان معرفی خواهیم کرده‌ایم. با توجه به تنوع محصول و همچنین قیمت پودر فیکس‌های موجود در بازار سعی کرده‌ایم هم به سراغ پودرهای فیکس میان‌رده و اقتصادی یا ارزان اما با کیفیت برویم و هم محصولات لاکچری بسیار باکیفیت و پرفروش در سطح جهانی را برایتان معرفی کنیم.

۱. پودر تثبیت‌کننده‌ی آرایش شارلوت تیلبری مدل فلاولس

شارلوت تیلبری میکاپ آرتیست بریتانیایی یکی از برترین میک آپ آرتیست‌های جهان است که توانسته است برند لاکچری و محبوبش را هم در سال‌های فعالیتش جهانی کند. پودر فیکس آرایش شارلوت تیلبری هم مانند دیگر محصولات این برند لوکس و محبوب کیفیتی مثال‌زدنی و بسیار خوب دارد و جزو پرفروش‌ترین و بهترین پودرهای فیکس در جهان شناخته می‌شود.

این محصول که برای انوع پوست از خشک گرفته تا چرب مناسب است؛ حاوی موم گل رز و روغن بادام است که خاصیت آبرسانی هم برای پوست دارد. نانوذرات پودرهای بسیار ریز و نرم، چین و چروک‌ها و عیوب را محو می‌کند و مانند پوشش ترمه‌ای نرم و بسیار ظریف روی سطح پوست باقی می‌ماند. محصولات این برند بدون مواد با منشاء حیوانی و وگان هستند.

 

۲. پودر فیکس آرایشی لورامرسیه مدل Translucent

برند جهانی لورا مرسیه یکی دیگر از برندهای لاکچری و بسیار محبوب دنیای مد و زیبایی است که در بسیاری از کشورهای جهان تولیدات خود را عرضه می‌کند. پودر فیکس لورا مرسیر Translucent یکی از معروف‌ترین و بهترین پودر فیکس‌های دنیاست که برنده جوایز متعددی شده و یکی از بهترین محصولات این برند لوکس است. این محصول حاوی آنتی‌اکسیدان‌، ویتامین C و ویتامین E بوده و برای انوع پوست مناسب است.

این محصول ضمن بالا بردن ماندگاری آرایش تا ۱۶ ساعت، چین و چروک‌های پوست را هم محو می‌کند و با بهبود رنگ پوست یک فینیشینگ بسیار جذاب به پوست می‌دهد. اگر قرار است در یک مجلس ویژه و یا فوتوشوتینگ شرکت کنید که ماندگاری آرایش و جلوه‌ای صاف و مات صورتتان اهمیت زیادی دارد این محصول را به شما توصیه می‌کنیم.

 

۳. پودر تثبیت‌کننده‌ی آرایش توفیسد مدل Born This Way

برند توفیسد که در سال ۱۹۹۸ در آمریکا تاسیس شده است تولید‌کننده لوازم آرایشی و محصولات بهداشتی است که جزو پرفروش‌ترین برند های جهان محسوب می‌شود. در تولید محصولات این برند از مواد مضری مانند پارابن استفاده نمی‌شود و بسیاری از محصولات این برند وگان هستند.

این پودر فیکس حاوی هیالورونیک اسید بوده و با رطوبت‌رسانی به پوست، از خشک شدن آن جلوگیری می‌کند. علاوه بر این پوست را نرم کرده و موجب صاف و شاداب نشان دادن چهره می‌شود. این محصول فینیش نهایی پوست را مات کرده و از ماسیدگی آرایش روی صورت پیشگیری می‌کند. پودر فیکس توفیسد مانند سایز محصولات این برند فاقد پارابن، سولفات و فتالات است.

۴. پودر فیکس مک مدل prep+ prime

برند مک که یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین تولید‌کننده‌های لوازم آرایش در جهان است در لاین تولید فیکساتورهای آرایشی هم خوب عمل کرده است. پودر فیکس بی رنگ مک مدل prep+ prime بدون ایجاد هیچ نوع ردی روی پوست پوشش کاملا مات و طبیعی برای پوست ایجاد کرده و عیوبی مانند خطوط ریز و ظریف، منافذ باز، لک و تیرگی را هم محو کرده و پوششی مخملی و مات به پوست می‌دهد.

۵. پودر فیکس رولوشن مدل موزی

یکی دیگر از برندهای نسبتا جدید محصولات آرایشی که محصولات مختلفش جزو محبوب‌ترین محصولات بازار هستند، برند انگلیسی رولوشن است که کیفیت فوق‌العاده و در عین حال قیمت مناسبی دارد. پودرهای فیکس رولوشن در رنگ‌های متنوعی عرضه شده است که در بین آن‌ها رنگ موزی از محبوبیت بیشتری برخوردار بوده و می‌تواند به پوست‌هایی با تناژ متوسط جلوه‌ای شفاف بدهد.

پودر فیکس رولوشن کمک می‌کند که کرم پودر و پنکک به خوبی روی پوست بخوابد و از ریختن و ماسیدن آرایش جلوگیری می‌کند. از خط افتادن در خط خنده، زیر چشم و در خطوط زیر چشم نیز جلوگیری کرده و پوشش‌دهی و ماندگاری آرایش را افزایش می‌دهد.

 

۶. پودر فیکس فلورمار مدل Invisible

برند فلومار را هم می‌توانیم یکی از برندهای محبوب لوازم آرایش بین خانم‌های ایرانی بدانیم. این برند معروف که در سال ۱۹۷۰ در کشور ایتالیا تاسیس شده است در ۸۰ کشور دنیا حضور فعال داشته و به عرضه انواع محصولات آرایشی باکیفیت پرداخته است.

پودر فیکس فلورمار مدل Invisible یک پودر فیکس اقتصادی است که کیفیت مناسبی دارد و علاوه بر ماندگار کردن آرایش می‌تواند جلوه‌ای طبیعی و مات به پوست شما بدهد. این پودر فیکس بی‌رنگ است و برای انواع تناژهای پوستی کاربرد دارد. روغن ماکادمیا، روغن هوهوبه، ویتامین‌های E ،A و F، استر، امگا ۶ ،۷ و ۹ از جمله ترکیبات مفید و موثر در این پودر فیکس هستند.

۷. پودر تثبیت‌کننده‌ی آرایش پیر رنه مدل سبوس برنج

پیر رنه برندی شناخته شده در حوزه کشورهای اسکاندیناوی (شمال اروپا) است که طیف گسترده‌ای از محصولات آرایشی را مطابق آخرین مد سال اروپا تولید و به بازار عرضه می‌کند و توانسته سلیقه‌های مختلف را پوشش دهد. محصولات این برند در ۳۵ کشور جهان از جمله ایران به فروش می‌رسد.

محصولات این برند با فرمولاسیون مینرال تولید می‌شوند و علاوه بر جنبه‌های آرایشی برای مراقبت از پوست هم مناسبند. پودر فیکس پیر رنه از چرب شدن پوست و برق افتادن به خصوص در ناحیه پیشانی و بینی، به دلیل داشتن پودر برنج پیشگیری می‌کند و فرمولاسیون مینرال آن هم سبب می‌شود رطوبت پوست حفظ شود.

 

۸. پودر تثبیت‌کننده‌ی آرایش آرت دکو

دیگر برند پرچم‌دار و لاکچری در زمینه‌ی تولید فیکساتورهای باکیفیت و فوق‌العاده، برند آلمانی آرت دکو است. محصولات این برند در لابراتوارهای پیشرفته و تحت نظر پزشکان پوست و زیبایی تولید می‌شود. این برند در تولید محصولات خود از هیچ گونه مواد مضر مانند پارابن، وکس و اسانس استفاده نمی‌کند و به جای آن از موادی مانند از روغن جوجوبا در محصولاتش به کار می‌رود.

پودر فیکس آرت دکو بافتی نرم، سبک و پودری دارد و ضمن ماندگار کردن آرایش صورت آن را مات کرده و جلوه‌ای طبیعی به آرایش می‌دهد. به خصوص اگر پوست چرب و مختلط دارید این پودر فیکس برایتان مناسب است.

 

۹. پودر فیکس آرایش گلدن رز مدل Long Wear Finishing

برند گلدن رز یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین تولیدکنندگان محصولات آرایشی در کشور ترکیه است و محصولاتش را به بیش از ۹۰ کشور در سراسر دنیا صادر می‌کند. پودر فیکس بی‌رنگ گلدن رز مدل Long Wear Finishing Powder همان طور که از نامش پیداست ماندگاری آرایش را بیشتر می‌کند، فاقد پارابن است و در نهایت پوششی مخملی به پوست می‌دهد.

 

۱۰. پودر تثبیت‌کننده‌ی آرایش سیترای

برند تجاری سیترای برندی ایرانی است که تحت لیسانس شرکت ایتالیایی crystal moda فعالیت می‌کند. برای کسانی که به دنبال لوازم آرایشی اقتصادی و ارزان اما با کیفیت می‌گردند محصولات برند سیترای کاملا مناسب خواهد بود. پودر فیکس سیترای هم یکی از محصولات این برند است که جزو پودرفیکس های پرفروش بازار طبقه‌بندی می‌شود. پودرهای فیکس ستیرای در مدل‌های رنگی و بی‌رنگ عرضه می‌شود. پودر فیکس بی‌رنگ سیترای بسیار سبک بوده و برای انواع پوست مخصوصا پوست‌های چرب قابل استفاده است. این پودر علاوه بر افزایش ماندگاری آرایش و یکنواخت کردن آرایش به علت استفاده از رنگدانه‌های خاص در آن هر گونه قرمزی و سرخی غیر طبیعی پوست را هم اصلاح می‌کند.

 

و در آخر

اگر می‌خواهید آرایش‌تان بهتر به نظر برسد و بیشتر تثبیت شود می‌توانید علاوه بر پودر فیکس آرایشی در زیر آرایش‌تان از پرایمر هم استفاده کنید. در پایان به خاطر داشته باشید که همچون تمامی محصولات آرایشی پودر فیکس هم باید از بین محصولات استاندارد و باکیفیت انتخاب شود و پس از استفاده از پودر فیکس هم باید حتما صورتتان را به خوبی با میسلار واتر و یا شیر پاک‌کن تمیز کنید تا منافذ صورتتان مسدود نشود و جوش نزنید.

 

منبع: maybelline

 

@Aseman_Mag

ما را دنبال کنید