فایده‌ی باورنکردنی استفاده از عطر و ادکلن

بوی خوش، چیزی است که می‌تواند جذابیت یک فرد را دوچندان کند؛ شما در قرارهای کاری، عاطفی، در محیط‌های شلوغ و پر رفت و آمد، در محیط‌های عمومی مثل اتوبوس یا مترو، دائما در نزدیکی افراد مختلف قرار دارید؛ اینجاست که استفاده از عطر باعث می‌شود افراد مختلف از نزدیک شدن به شما احساس انزجار نداشته باشند. از طرفی بوی خوش، از مهم‌ترین عواملی است که همیشه در ذهن افراد باقی می‌ماند. اگر شما به عطر زدن اهمیت نمی‌دهید، به نظر می‌رسد باید کمی از وقت خود را بگذارید و این مطلب را تا انتها دنبال کنید چون قرار است به ۱۰ فایده‌ی استفاده از عطر و ادکلن بپردازیم.

چرا باید عطر بزنیم؟

 

هیچ چیزی مثل بوی خوب و خوشی که به مشام برسد دلپذیر نیست و آنگاه که این رایحه از سمت شخصی باشد که دوستش دارید تاثیرش دوچندان می‌شود. ادکلن زدن به ویژه در فصل‌های گرم مثل تابستان توصیه می‌شود زیرا در این نوع آب و هوا بدن بیشترین تعریق را دارد و با توجه به بوی نامطبوعی که مولکول‌های عرق دارند، بوی بدی هم از افراد ساطع می‌شود که اگر فکری به حال این وضعیت نشود، خیلی خوشایند نخواهد بود.

از همین رو استفاده از عطر و ادکلن برای قسمت‌های خاصی از بدن می‌تواند تا مدت‌ها از ایجاد بوی بد جلوگیری کند و قطعا خاطره‌ی زیباتر و به مراتب بهتری از شما به جا می‌گذارد. معمولاً عطر و ادکلن‌ها با توجه به سلیقه‌های گسترده‌ای که وجود دارد با رایحه‌های بسیار مختلف و متنوعی در بازار موجود هستند و از همین رو استفاده از آن‌ها حس خاص و ویژه‌ی زنانگی را در بانوان و مردانگی را در آقایان زنده می‌کند و همچنین توجه افراد بسیار زیادی را هم جلب می‌کند که این موضوع می‌تواند به نوعی روی اعتمادبه‌نفس اشخاص هم تأثیر مثبت بگذارد.

۱. داشتن حس بهتر

 

اولین و مهم‌ترین تاثیر استفاده از عطر و ادکلن این است که با توجه به راحیه‌ی دلنشین و با طراوتی که دارد حستان به مراتب بهتر می‌شود. معمولاً از گذشته تا به حال همیشه ادکلن برای کمک به جلوگیری از بوی بد و ایجاد بوی خوب استفاده می‌شده و از همین رو، زمانی که بوی بهتری می‌دهید به نسبت زمانی که تنها بوی عرق از سویتان به مشام می‌رسد، مطمئنا حس بهتری دارید. البته ناگفته نماند که همه‌ی افراد همیشه عطر و ادکلن را برای جلوگیری از بوی بد استفاده نمی‌کنند، به طور کلی بوی خوب داشتن حس بهتری به آن‌ها منتقل می‌کند و کمک می‌کند این حس را به دیگران هم منتقل کنند.

۲. بهبود خلق‌وخو

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، استفاده از ادکلن و عطر به شما کمک می‌کند حس به مراتب بهتری داشته باشید، بنابراین در پی این حس خوب خلق‌وخویتان هم تقویت می‌شود. یک روز گرم تابستانی را تصور کنید که کاملاً عرق کرده‌اید و اصلا بوی خوبی نمی‌دهید، در این لحظه اصلا حس خوبی نخواهید داشت چراکه بدنتان خیس عرق است و حتی بوی بدی هم از سمتتان به مشام می‌رسد. در این حالت قطعا خوشحال نخواهید بود اما حالتی را تصور کنید که بوی خوبی بدهید و یا حداقل بخاطر بوی خوب ادکلن‌تان بوی بدی حس نمی‌کنید. بی شک در این حالت حس بهتری خواهید داشت و در پی آن خلق‌وخویتان هم بهتر می‌شود.

۳. افزایش اعتمادبه‌نفس

یک عطر خوب می‌تواند همانند یک لباس زیبا اعتمادبه‌نفستان را به مراتب افزایش دهد. راحیه‌ی دلنشین و دلربا می‌تواند در داشتن حس و اعتمادبه‌نفس بهتر معجزه کند به طوری که شاید باور نکنید. برای مقایسه‌ی احساستان قبل از ادکلن زدن تنها کافی است به قبل و بعد از استفاده از آن توجه کنید و ببینید چقدر عزت نفس و انگیزه‌تان افزایش می‌یابد. البته باید توجه داشت که عطر و ادکلن‌ها بنا به سلیقه‌ی افراد بسیار متفاوت هستند و راحیه‌ی مختلفی هم دارند. از همین رو بهتر است اگر به داشتن بوی بهتر خود اهمیت می‌دهید ادکلنی یا عطری را انتخاب کنید که بوی آن با روحیه‌ی شما همخوانی داشته باشد، مثلا بیش از حد تند، شیرین، گرم یا خنک نباشد.

 

۴. جلب توجه

اگر اهل استفاده کردن از عطر و ادکلن هستید، احتمالا یک بار برایتان پیش آمده که شخصی از شما بوی عطرتان را بپرسد. البته این حالت زمانی پیش می‌آید که در انتخاب یک عطر مناسب، خیلی خوش سلیقه باشید. حتی اگر این اتفاق را تجربه نکرده باشید، احتمالا خودتان جذب بوی عطر خوب یک شخص شده‌اید. معمولاً ادکلن و راحیه‌ی دلنشین توجهات را به سمت خود بر می‌گرداند و اگر واقعاً خوشبو باشد، می‌تواند در جذب افراد به سمت شما بسیار موثر باشد. حس بویایی یکی از عناصر مهم پنجگانه در انسان‌ها است و گاهی اوقات افراد به دلیل راحیه‌ی خوش افراد به آسانی جذبشان می‌شوند و تحت تأثیر حرف‌هایشان قرار می‌گیرند.

۵. افزایش میل جنسی در زوج‌ها

رایحه‌‌ی خوب گاهی اوقات می‌تواند میل جنسی را هم در افراد مختلف افزایش دهد. عطرها با فرمولاسیون خاصی که دارند به بانوان حس زنانگی زیبا و به آقایان حس جذاب و خاص مردانگی را می‌دهند و همین امر تاثیر مستقیمی در افزایش میل جنسی و جذاب‌تر شدن روابط زناشویی دارد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که اگر متاهل هستید حتما از ادکلن مخصوص خودتان استفاده کنید و از راحیه‌ی خوش آن برای لذت بیشتر بهره ببرید.

۶. تقویت سلامتی

تا به حال هیچ مدرک علمی در رابطه‌ با تایید اثربخشی ادکلن در تقویت سلامت منتشر نشده اما با این حال، از آنجایی که بوی خوش عطر و ادکلن به بهبود خلق و خو کمک می‌کنند، اعتمادبه‌نفس را افزایش می‌دهد، روابط جنسی را باکیفیت‌تر می‌کند و خیلی فوائد دیگر، پس می‌توان نتیجه گرفت که از استرس و سایر مسائل مربوط به اضطراب تا حد قابل قبولی جلوگیری می‌کند، زیرا زمانی که حس بهتری به خود داشته باشیم بدون شک ترس و استرس به طرزی جادویی کاهش می‌یابد. تصور کنید در حال آماده شدن برای یک مصاحبه‌ی کاری هستید و از یک عطر با بوی واقعاً دلنشین هم استفاده کرده‌اید. این موضوع خیلی می‌تواند در آرام شدن ذهن شما تأثیر مثبتی بگذارد چون اینطور فکر می‌کنید که فرد مقابل از همنشینی با شما لذت می‌برد.

۷. تجدید خاطره

 

یکی دیگر از تاثیرات جذاب استفاده از ادکلن که ارزش گفتن دارد تجدید خاطره‌ها است. بسیاری از افراد از عطر مادرشان برای به یاد آوردن او استفاده می‌کنند و بسیاری از افراد دیگر نیز ادکلن معشوقه‌ی خود را همیشه کنار خود دارند تا هر زمان دلتنگی به سراغ آن‌ها آمد، ادکلن را استشمام یا حتی استفاده کنند. ادکلن و عطر به شکل اعجاب انگیزی با وجود افراد درهم می‌آمیزد و تبدیل به بخشی از شخصیت و وجود آن‌ها می‌شود‌. از همین رو می‌بایست قبل از خرید ادکلن مورد نظر خود حتما به خوبی فکر و سپس اقدام به خرید کنید. سعی کنید ادکلن‌های مختلفی داشته باشید و هنگام مسافرت‌ها، مهمانی‌ها یا جلساتی که دارید یک نوع خاص از آن‌ها را استفاده کنید. در نهایت متوجه این موضوع می‌شوید که چقدر عطر‌هایی که استفاده کرده‌اید شما را به یاد همان مسافرت و خاطراتش می‌اندازد و این بسیار حس زیبایی است.

۸. رایحه درمانی

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم ادکلن و عطر بنا به سلیقه و روحیه‌ی افراد تنوع زیادی داشته و رایحه‌های مختلفی دارند. بعضی از این ادکلن‌ها ترکیباتی در رایحه‌ی خود دارند که خواص درمانی دارند و می‌توانند سطح هورمون‌های استرس و اضطراب را پایین بیاورند. تجربه نشان داده استفاده از عصاره‌های خاص و استفاده از ادکلن‌های مرکبات، گل‌ها و ادویه‌های زمستانی ذهن را آرام می‌کند و دردهای روحی و روانی را تسکین می‌دهند.

۹. درمان بیخوابی

یکی دیگر از فواید خوب و مهم استفاده از عطر و ادکلن این است که بیخوابی را تا حد زیادی درمان می‌کنند. استفاده از فرمولاسیون و عصاره‌های خاص به شما کمک می‌کند که ذهن آرام‌تری داشته باشید، کمتر فکر کنید و در نهایت آسوده به خواب بروید.‌ برخی دیگر از عصاره‌های موجود در ادکلن‌ها در داشتن خوابی عمیق به شما کمک می‌کنند و باعث می‌شوند سطح هورمون‌های استرس و اضطرابتان هنگام شب کمتر شود.

۱۰. درمان سر درد

آخرین و اما یکی از جالب‌ترین تاثیرات عطر و ادکلن که شاید کمتر به گوشتان خورده باشد این است که استفاده از یک سری از عطرها با رایحه‌های خاص می‌تواند در درمان سردرد معجزه کند! البته ناگفته نماند که این موضوع برای افرادی که سردردهای میگرنی یا حساسیت‌هایی خاص دارند صدق نمی‌کند و این افراد بهتر است یا استفاده از عطر و ادکلن را به طور کلی فراموش کنند یا از مدل‌هایی استفاده کنند که خیلی بوی تندی ندارند. چون افرادی با حساسیت یا سردردهای میگرنی واقعاً به بوی عطر واکنش نشان می‌دهند و این چیزی نیست که در کنترل آن‌ها باشد.

 

چگونه به شکل موثرتری از عطر و ادکلن استفاده کنیم؟

 

اگر فکر می‌کنید استفاده از عطر و ادکلن به سادگی اسپری کردن آن به سمت بدنتان است، اشتباه می‌کنید. نکات مهمی وجود دارد که می‌تواند کمک کند عطری که استفاده می‌کنید، ماندگاری بیشتری داشته باشد و نقش پررنگ‌تری در جذابیت شما ایفا کند. در ادامه به چند نکته‌ی مهم در رابطه با چگونگی استفاده از عطر اشاره خواهیم کرد.

 

قدم شماره‌ی ۱؛ بدن خود را قبل از عطر زدن مرطوب کنید

آیا می‌دانستید اگر پوست شما چرب یا مرطوب باشد، بوی عطر بیشتر روی آن می‌ماند؟ اگر پوست شما خشک است، پیشنهاد می‌کنیم کمی مرطوب کننده روی آن اعمال کنید. اگر رایحه‌ی مرطوب کننده با عطری که استفاده می‌کنید تقریبا یکی باشد، فوق‌العاده نتیجه‌ی لذت‌بخش‌تری هم دریافت خواهید کرد چرا که چندین لایه از رایحه‌ی مشابه روی بدن شما ایجاد خواهد شد و به سختی از بین خواهد رفت.

قدم شماره‌ی ۲؛ عطر یا ادکلن را روی قسمت‌های درست بزنید

بوی عطر با دمای بدن فعال می‌شود. در نتیجه برای اینکه بوی عطر شما بیشتر خود را نشان دهد، کافی است روی نقاطی که نبض دارند کمی از آن‌ها را استفاده کنید. نقاط نبض‌دار بدن معمولاً گرم هستند چرا که خون از آن‌ها به سایر بدن پمپاژ می‌شود. نقاطی مثل مچ دست چپ، گردن، پشت زانوها و پشت آرنج می‌تواند نقاط خوبی برای عطر زدن باشند. فقط توجه داشته باشید استفاده‌ی زیاد از عطر می‌تواند نتیجه‌ی کاملاً عکس داشته باشد.

یک اشتباهی که بسیاری از افراد بعد از عطر زدن انجام می‌دهند این است که مچ دستان خود را به هم می‌مالند. این کار را هیچوقت دیگر انجام ندهید. تنها اتفاقی که در نتیجه‌ی این کار رخ می‌دهد این است که مولکول‌های عطر را نابود کرده و باعث تغییر بوی آن می‌شود. به جای این کار، مچ دستان خود را خیلی آرام به هم فشار دهید تا بوی عطر منتقل شود.

قدم شماره‌ی ۳؛ کمی به موهای خود هم عطر بزنید

اگرچه هیچوقت نباید به صورت مستقیم عطر یا ادکلن را به سمت موهای خود نشانه گرفته و اسپری کنید چون الکل موجود درون آن می‌تواند باعث خشکی موی سر شود، اما می‌توانید اندکی از عطر را روی شانه‌ی سر خود اسپری کرده و سپس موهایتان را شانه کنید. البته وقتی این کار را انجام دادید، باید منتظر بمانید تا الکل بخار شود و فقط بوی عطر روی شانه بماند. حالا می‌توانید موهای خود را به آرامی شانه کنید و نگرانی از بابت خشک شدن موی سر هم نداشته باشید.

قدم شماره‌ی ۴؛ عطر خود را با خود همراه داشته باشید

اگر فکر می‌کنید ممکن است ادکلن یا عطر شما بوی خود را بعد از مدتی از دست بدهد، آن را همیشه با خود را همراه داشته باشید. با این کار دیگر نیازی نیست نگران باشید چون هر زمان که بخواهید می‌توانید بار دیگر بوی خوبی داشته باشید.

قدم شماره‌ی ۵؛ در زمان درست از عطر استفاده کنید

 

 

بهترین زمان برای استفاده از عطر بلافاصله بعد از دوش گرفتن است. یعنی قبل از اینکه اصلا لباس خود را بپوشید. چرا که رطوبت موجود روی پوست شما به جذب بهتر رایحه‌ی عطر کمک شایانی می‌کند. همچنین اگر نگران ماندن لکه‌ی عطر روی لباس خود هستید، این کار می‌تواند کاملاً نگرانی شما را برطرف کند چون دیگر روی لباس اسپری نمی‌کنید.

قدم شماره‌ی ۶؛ مستقیما عطر را به خود اسپری نکنید

اگر از عطر اسپری استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌شود مستقیما آن را به سر و بدن خود نزنید. به جای این کار، سعی کنید کمی از آن را در هوا اسپری کرده و به سمت آن حرکت کنید. البته این کار زمانی پیشنهاد می‌شود که عطر یا ادکلن شما بوی بسیار زیادی داشته باشد. این کار باعث می‌شود بوی عطر در تمام نقاط بدن شما پخش شود بدون اینکه خیلی آزاردهنده یا تند باشد.

سخن پایانی

عطر زدن یکی از مهم‌ترین کارهایی است که هر فردی که در طول روز با افراد زیادی سر و کار دارد باید آن را انجام دهد تا هم دیگران از بوی بد بدن او آزرده خاطر نشوند و هم خود فرد حس و حال بهتری نسبت به وضعیت بدنش پیدا کند. عطر زدن با ایجاد رایحه‌ی خوب و دل‌انگیز نه تنها روی افراد تأثیر مثبت می‌گذارد بلکه حتی قادر است عملکرد مغز را هم بهبود ببخشد. بنابراین هیچوقت عطر زدن را فراموش نکنید.

 

منبع: Mctoyota

 

 

@Aseman_Mag

ما را دنبال کنید